Lukker 04/12-2024 10:02:00
Noget rust og buler. ABC 824190 - 20 fods Container
Henry Heerup (f. København 1907, d. sst. 1993) “Begravelsen”. Sign. Heerup. Olie på masonit. 50×71. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
BUDT 23000,- DKK
Johannes Hofmeister (f. Hjørring 1914, d. sst. 1990) Landskab med huse og figur. Sign. JH. Olie på masonit. 53×64. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
20 stk Led vokslys med timerfunktion højde 24,5 cm ø2 cm, ubrugte i kasse
24 stk Gasregulator
God og fuld funktionsdygtig borerig med 8 m tårn. Borehoved medfølger. NB: Bore stænger og krone medfølger ikke. Har arbejdet med "tør-boringer", men der er gennemgang i borerhovedet til at kunne lave "skylle og luft-hæve-sænke-boringer". Se vedhæftede PDF brochure: Guide Mast Min. free height under top wheel: 6,5 m Max. load on hook: 1200 Kp. Max. load over top wheel: 1200 Kp. The guide mast is raised by a hydraulic cylinder. Hydraulic Power Swivel Max. working lift: 5400 mm Max. pull-down: 1500 Kp. Max. pull-up 3000 Kp. Speed infinitely variable downward: 0-0,8m/sec. Speed infinitely variable upward: 0-0,5m/sec. Quick-acting in both directions. Max. speed of power swivel: 1 gear: 65 RPM variable 2 gear: 130RPM variable. Max. torque of power swivel: 1st gear: 300 Kpm. 2 gear: 156 Kpm. Hollow bore spindle: 85 mm. Hydraulic power swivel: 90 degree mechanical tipped. Winch One fully hydraulic winch with variable wire speed. Automatic winch brakes. Wire capacity: 38 m Ø 10 mm on 1 layer, 250 m Ø 10 mm on 7 layers. Max. wirepull: 1200 Kp. Max. wire speed: 1 layer: variable 0-85 m/m/min. Warping End Max. torque: 40 Kpm. Wire speed: Infinitely variable. Knebel HY75 GRS - Unimog Chassis
BUDT 114000,- DKK
Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909) “Graavejrsdag ved Stranden”. Sign. J. la Cour 6. August 1877. Olie på lærred. 45×67. Rikard Magnussens fortegnelse over Janus la Cours malerier, 1928, nr. 421. Udstillet: Antagelig Charlottenborg 1877 nr. 67. Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 331, 1946 nr. 83, afb. s. 11.
Romerske kejserdømme, Clodius Albinus, som Caesar, 193–195, Denar, Rom, MINER PACIF COS II, 3,36 g, RIC 7, RSC 48 Ex. Professor Niels Hannestad, Ex. Santamaria. Samleretiket medfølger.
Cream 27 x 27 x 26 cm, 3 Ks
Se flere billeder og informationer - samt andre auktioner hos www.fymasauctions.dk Kverneland Saltspre Kverneland Saltspreder
Dansk Vestindien, Frederik V, 24 skilling 1764, 1765, H 6, KM 9, 2 samtidige forfalskninger
16 stk. alutrapper i barell. 3 meter trapper 3.07 m. Passer til layhr system. Der er ikke konstateret fejl eller mangler ved gennemgang.