Lukker 04/12-2024 10:04:00
Container med el hydrauliske låger. Fremstår meget flot og med få brugsspor. Aasum Smedie Assimilation 0-14 LAD S TBG - EL hydraulisk låger
BUDT 41500,- DKK
Afhentes: Zone 4 Fyn (via Google Maps)
Diamantvedhæng i Art Deco stil af platin prydet med talrige old-cut, brillant-, og enkeltslebne diamanter på i alt ca. 2.10 ct. Halskæde af 8 kt. hvidguld medfølger. Farve: H-I. Klarhed: VS-SI. Samlet vægt ca. 21.5 g. Vedhæng L. 5,8 cm. Halskæde L. 40 cm. (2) Vedhæng var opringeligt en broche, som er lavet om til et vedhæng.
Fransk Indokina, 5 Cent. 1930, KM 18, (8 stk), Kina, 10 Cash u.år (ca. 1920), KM 302.a, “messing”, 10 Cash u.år (1920), KM Y305, og Hu Poo, 20 Cash u.år (1917); KM Y5 m.m., i alt 12 stk.
Frederik VI, Lauenborg, 2/3 Thaler 1830 FF, H 1, Sieg 44
Selges på vegne av transportselskap. Kjøpt ny av eier. Bilen har gått på gullavtale hos scania og fulgt alle servicer samt kontroller. Bilen leveres uten feil og mangler. - Hiab X-Hipro 232 E-6 21.3TM - Plan med sidelemmer som kan byttes til lavere størrelse. Følger med 2stk kortere sidelemsøyler. - Bakløft - Gjennomgående vertøykasse bak (stor plass) - ryggekamera +++ - Se vedlegg for årskontroll. https://www.hiab.com/no/produktfinner/lastebilkraner/hiab/hiab-x-hipro-232
Momentforøgelse på 56 %, 19/4 gear, nedsat omdrejninger ved 40 km. Mega Flow- pumpe, 282 liter, liften løfter 8432 kil New Holland T8050 Class 5 - 10,6 ton
BUDT 255000,- DKK
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967) “PH-4”. O-4 overskærm af enkeltlags opalglas. Udført hos Louis Poulsen, 1930erne. Diam. 40 cm.
3 forlænger kraftkabler af 25 m i hver, med stik, 3 faser, 5G 2,5, ubrugte, MF
F. Hingelberg Skål af sterlingsølv, opsat på fodrand af bølgende tråd. Udført og stemplet hos Frantz Hingelberg, Aarhus. Vægt ca. 146 g. H. 6. Diam. 10. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Et par barokform alterstager af tin, balusterformede stammer på trepas fodstykker, støbte med keruber, hævede på tre claw-and-ball fødder. 19. årh. H. 48/54 cm. (2)
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967) “PH-6/5”. Pendel med fatninghus og støvhætte af patineret messing, skærme af kobber. Mærket “PH-6” og “Patented”. Udført ca. 1929 hos Louis Poulsen. Diam. 60. Proveniens: Maglemølle papirfabrik ved Næstved.