Lukker 04/12-2024 17:10:00
6 stk Julekalder I hård plastik flot design, ubrugte
Se flere billeder og informationer - samt andre auktioner hos www.fymasauctions.dk West-Technik S West-Technik S 800
BUDT 21500,- DKK
Står i 6780 Skærbæk. Olie/dieseltank. Ikke monteret. Umiddelbar tom. Brugt. Køber skal selv sørge for læsning. Fra dødsbo. MOMSFRI
8 stk Thermo-timer Termostat + 2 stk LED Lommelygter
drejekrans 105 i diameter
ubrugt cylinder 80x50 total 900mm
Patek Philippe Lommeur af 18 kt. guld. Ankergang og kroneoptræk. Hvid emaljeskive med Louis XV visere af guld. Værk med speciel mikrojustering. Støvkapsel af 18 kt. guld. Chatelaine af 10 kt. guld. Ø 49 mm. Uret (inkl. chatelaine) vejer ca. 99 g. 1890'erne. Værknr. 116983. Kassenr. 232091. Værket er Patek Philippes eget design og er baseret på tegning fra en af firmaets grundlæggere, Adrien Philippe. Ebauchen blev patenteret d. 13. januar 1891. Værket er af særligt høj kvalitet og er samme værk som brugtes i deres Chronometro Gondolo ure.
Severin Hansen Jr. (f. 1936, d. 2020, Møbeldesigner) Fritstående skrivebord af mahogni, opsat på tilspidsende ben. Top ilagt grønt skind. Front med fire skuffer i sarg. Model 36. Udført hos Haslev Møbelsnedkeri. H. 72,5. L. 143. B. 75.
Bolt med stjerne M 6 x 35, 200 stk.
NB! Har overtryk i kølesystemet (det kan skyldes at toppakningen eller at forringerne skal skiftes) men derudover arbejde maskinen fin Volvo L120 F - Vægt / weight 21 ton
BUDT 110500,- DKK
N. P. Holbech (f. Atlanterhavet 1804, d. Karlshamn 1889) Et par portrætter af Løjtnant Wilhelm Conrad Crone og hustru Anna Amalia Hansine Dorothea Crone. Usignerede. Betegnede på bagsiden, han: Malet af Portrætmaler Holbech Anno 1857 (April), hun: Malet af Portrætmaler Holbech Anno 1859 (August). Olie på lærred monteret malepap. Hver 37×31. (2). Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1632, 2016 nr. 29.