Lukker 06/12-2024 17:00:00
Gallakjole fra ophørt butik str: S vejl pris 1199kr , ubrugt
Christian VII, 2 skilling 1783, 1784, 1801, 1805, H 33B, H 33C, H 35A, 35B, FP 7.1, 7.8, 10.2, 11 - meget smukke kvaliteter. (4) Ex. Høegh Poulsen
1851. 4 RBS Ferslew. Plade I, nr. 2. Nummerstempel 76 (VEJLE). Dette nr.stempel er ikke tidligere registreret på Ferslew. Attest Møller [ 1 ] [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Vilhelm Bjerke-Petersen (f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957) Uden titel. Sign. v. b.-p. - 34 med inskription 'til gustaf, hvad sker? og hvorfor? d. 18–2-35 fra vilhelm og elsa'. Tusch på papir. Bladstørrelse 42,5×52. Litteratur: Martin Cardel Gertsen og Erik Hagens: “Malerier og digte. Gustaf Munch-Petersen”, Forlaget Sohn, 2008, gengivet side 82–83. Proveniens: Nedarvet i Gustaf Munch-Petersens familie og ikke tidligere udbudt til salg. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Empire kaminur i kasse af træ, urhus båret af søjler af alabast. 19. årh. H. 56. B. 35.
BUDT 1150,- DKK
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007) “Ox Chair/Pøllestolen”. Hvilestol med stel af stål. Sider, sæde samt ryg betrukket med patineret sort skind. Model AP 46. Formgivet 1960. Udført 1960'erne hos AP-Stolen. Litteratur: Johan Møller Nielsen. “Wegner en dansk Møbelkunstner”, 1965, s. 71–72. Litteratur: Noritsugu Oda. “Danish Chairs”, 1999, s. 121.
Fin lille harve. 5,5 mete Kongskilde ubekendt - 5,5 m
Vandvarmer system årg 2018, 400v, 16 amp, 50 hz, på kraftig stativ, H 200 cm.
16 stk Alutrappe Trin, 65,5 x 15 cm, med gevind huller i ender
3 album med samling af danske og udenlandske pengesedler, i alt ca. 275 stk. med enkelte bedre imellem
Fin og vedligeholdt maskine, der netop har fået lavet 1500 timers service. Motoren er EPA godkendt og maskinen må derfor arbejde både i Amerika/USA og i Europa (se vedhæftede PDF dokumentation for EPA) . Kassetten til bore-rør er fyldt op med rør. På serienummerpladen er der skrevet "Date of manufacturing 09/2022" og "Model Year 202 Vermeer D23X30III - Motor EPA / Engine EPA
BUDT 1318000,- DKK
PALLELØFTER, Elektrisk. Højde 800 mm.