Lukker 15/12-2024 17:13:00
1915. 15 øre, 2.tryk. Kartonpapir. Pænt stemplet mærke [ 8I ] [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
A Chinese gilt bronze figure of Vasudhara cast seated in lalitasana on a double-lotus throne with the hands in benevolent mudras, flanked by two leafy lotus stems, wearing a dhoti with incised floral hems and the scarf swirling around her arms, jewelry with glass stone inserts and crowned with a five-leaf tiara. Early 18th century. Weight 4612 g. H. 27 cm. Provenance: A Danish private collection.
Mål: 320x91
Kai Lindemann (f. København 1931, d. 2007) “Amena”, 1963. Sign. Lindemann; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 73×60. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Per Kirkeby (f. København 1938, d. sst. 2018) “Himmerlands Kunstmuseum”. Sign. PK 88 og 90. To litografiske udstillingsplakater. Lysmål 59×39,5. (2) Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Louis XVI spejl i ramme af senere forgyldt træ, udskåret med blomster og gennembrudte guirlander. 18. årh.s slutning. H. 146. B. 76.
Inkl. Højtalere
Står i 6230 Rødekro. 5 stk. Jumbo bukke med 5 stk. forlænger, 5 stk. ældre gelænder og 5 stk. hoveder. Brugt og ok stand. Fungerer. Fra byggevirksomhed. +MOMS
BUDT 202,- DKK
Penselsbæger, bitong, af huanghuali, cylindrisk form, ca. 1900. H. 14 cm Diam. 14 cm.
Action/sportskamera BLÅ farve med 2" farveskærm, 12 Mp, 1080P full HD video, beslag til hjelm, cykelstyr mv. samt vandtæt kameraboks 30 meter. Indbygget opladeligt Li-Ion batteri. (Ubrugt)
Kinesisk medicinskab/skuffedarie, Yaoxiang, af zitan, invendigt med otte skuffer med små trækhåndtag og hjørnebeslag af messing. 18. årh. H. inkl. håndtag 15,5 cm. B. 27,5 cm. D. 19,5 cm. Provenance: The property of a gentleman.