Lukker 21/11-2024 19:00:00
Smuk 18K forgyldt ring med rød Zirkonia, regulerbar.
Slibemaskine ubrugt
23 visninger
Model af kajak af skind, træ og ben med diverse redskaber og fangstblære. Uummannaq, Nordgrønland. Ca. 1928. L. 52. Proveniens: Kontreadmiral Theodor Andreas Topsøe-Jensen (1867–1941). Modtaget som gave ved hans besøg i Uummannaq i 1928.
Jens Vilhelm Dahlerup, tilskrevet (f. Norup 1836, d. København 1907) Kunstnerstol af nøddetræ med indlægninger af ibenholt og frugttræ i form af ornamentik og tranedans. Sæde og ryg betrukket med sømbeslået rødt farvet skind. Udført halvdel af det 19. årh. hos Snedkerfirmaet Severin & Andreas Jensen. Proveniens: Carl og Othilia Jacobsen, siden nedarvet i familien. Litteratur: Mirjam Gelfer-Jørgensen [red.]: “Herculanum paa Sjælland”, afb. figur 232, s. 254.
PALLE med diverse gas/ilt og montagebord.
10 ubrugte sæt Ridgid bakker for rørgevind
Smuk Julehue halskæde 18K forgyldt 304 Stainless.
Bottega Veneta “Sloane” taske af metallisk flettet læder med sølvfarvede beslag, kort hank, et lynlås rum med to indvendige lommer og lysebrunt for. H. 26 x B. 36 x D. 13 cm.
11 stk. Hans Grohe punktvandlås messing
Woods PRD 7200
BUDT 10500,- DKK