1 bt. Montrachet Grand Cru,

Lukker 21/11-2024 19:20:00

1 bt. Montrachet Grand Cru, Bouchard Pére et Fils 2010 A (hf/in).

Pierre Alechinsky (f. Bruxelles

Pierre Alechinsky (f. Bruxelles 1927) “Blitz-Krieg”. Sign. Alechinsky III 50 samt sign. på bagpap Alechinsky 1950 med titel. Gouache på papir. Lysmål 35×44. Udstillet: Kunstforeningen, København 1968, kat. nr. 2. Proveniens: Knud Langaa-Jensens samling, Fåborg. Proveniens: “Knud Langaa-Jensens samling”, Kunsthallen Kunstauktioner, auktion 537, København 2003, kat. nr. 16, gengivet i kataloget side 15. Proveniens: Dansk privatsamling. “Det var Cobra, der samlede mig. Hvad Cobra betød for mig? Den var bare så naturlig for mig. Den gang fandt man simpelthen større frihed i dansk malere end i andre landes kunst. Mere poetiske ting. Carl-Henning Pedersen havde sin store udstilling i Den Frie i København dengang. Det blev en stor oplevelse. Om han var påvirkningen? Påvirkes en kunstner? Vi må finde en melodi i os selv. Men vi er ikke alene. Asger Jorn er af betydning for mig også. Han har en særlig styrke, fordi han ikke bor i den danske komfort, men tager risikoen ved at leve ude. Han er et lys udenfor Danmark. Men han viser Danmark i det lys.” (Citeret fra Alechinsky IN “COBRA - fra hoved til hale”, s. 72–73, København, 1971) Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.

11

20

42