Stor ushabti af lyseblå fajance, stående mumieformet mandsfigur med paryk og skæg (restaureret), krydsede arme og holdende redskaberne hakke og plejl, krop med hieroglyffer med tekst fra Dødebogen. Sentid-Ptolemeisk periode, 663–30 f. Kr. H. 14 cm. Proveniens: Dansk privatsamling. Erhvervet hos Bonhams auktion 4. juli 1995. Lot 22.