Fem dobbeltradede mumiekæder med blå cylinderformede og hvide knapformede perler, en enkelt med røde (antagelig nyere) perler, desuden en med skarabæ og to med amuletter. Sentid, ca. 5. årh. f. Kr. Fuld længde ca. 61–67 cm. (5) Proveniens: Erhvervet i 2003, Artemission. Certifikater medfølger.