Rutchebane i rustfri. L 340 cm. B 55 cm. Med 2 ben.
Diamantarmbånd af 14 kt. guld og hvidguld prydet med brillantslebet diamant på ca. 0.40 ct. Farve: J. Klarhed: SI. Vægt ca. 11 g. B. 9 mm. L. 21 cm. Æske medfølger.
Pierre Alechinsky (f. Bruxelles 1927) “Non coupable”. Sign. Alechinsky 1992 samt sign. på bagsiden Alechinsky med titel og datering. Akryl på papir monteret på lærred. 136×75. Proveniens: Andre Emmerich Gallery Inc., New York. Proveniens: Privatsamling, Belgien. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Kokkekniv, 21 cm knivblad, udført i 67 lags Japansk Damaskus stål. Super skarp og holdbar. Hårdhed 60-62 HRC. Skæfte af pakkatræ. Ubrugt i gaveæske. Modelfoto
1908. Foto-postkort med motiv fra “Nefelinsyenit-området ved Julianehaab” ann. Kjøbenhavn 30.12.1908 og sendt til Lund, Sverige. Kortet er signeret af den kendte professor i mineralogi Niels Viggo Ussing der især forskede i det sydlige Grønland. Kortet er sendt til den svenske geolog J. Christian Moberg [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
En sleben tyknakket huløkse af Kregmetype ca. 12,3 cm. lang, en beskadiget tyknakket retøkse ca. 12,5 cm. lang, et lille flintsegl af flække ca. 7,3 cm.lang samt en bladformet flintdolk ca. 13,7 cm. lang. (4)
1 bt. Bourgogne Aligoté “Sous Chatelet”, Domaine d'Auvenay 2009 A/B (ts).
1904. Chr. IX, 10 øre, variant “SKUDHIUL I TINDING”. Markant variant i stemplet kvalitet. [ 47 ] [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
ALUKAR, 1200x800 mm. Vægt 65 kg.
2 stk. dyrebure m. div. tilbehør
Et par kinesiske moonlamps af porcelæn dekoreret i blåt med fugl Fønix. Ca. 1900. H. 25 cm. (2)