Johan Markussen (f. 1906, d. 1994) Parti fra Narsaq med Narsaq Fjeld/Qaqqarsuaq i baggrunden. 1991. Sign. J. Markussen 1991; sign. med datering på bagsiden. Olie på masonit. 42×61. Uindrammet. Værket viser Markussens barndoms bygd, som han erindrer den med barndomshjem i det mindste af de tre lave tørvemurshuse bag kirken og Den Kongelige Grønlandske Handels butik og spækhus. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.