Lukker 27/11-2024 19:30:00
Rubin- og diamantbroche af sølv og 8 kt. hvidguld prydet med fire facetslebne syntetiske rubiner omkranset af talrige rosenslebne diamanter. Vægt ca. 10,5 g. B. 2 cm. L. 3,6 cm.
Karel Appel (f. Amsterdam 1921, d. Zürich 2006) Figurer. Sign. K. Appel 49. Tusch på papir. Bladstørrelse 25×19. Proveniens: Dansk privatsamling. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Cafeborde ø 80cm. H.110cm. 10 stk i vogn
6 bts. Château Mouton Rothschild, Pauillac. 1. Cru Classé 2017 A (hf/in). Owc.
Safir- og diamantring af 18 kt. guld prydet med rosenslebet lyserød safir på ca 0.24 ct. omkranset af to rosenslebne diamanter på i alt ca. 0.24 ct. og talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.33 ct. Farve: H. Klarhed: VVS. Vægt ca. 3,5 g. Front B. 20 mm. Str. 53.
Jens Birkemose (f. København 1943, d. 2022) Uden titel. Sign. J. Birkemose, 12/95. Litografi i farver. Lysmål 64×98. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Se billeder
John Mortensen (f. København 1938) “Prince Denmark/Admiral”. Fritstående skrivebord af massiv kirsebær. Front med 13 skuffer og rum, amerikansk jalousilukke samt opklappelig skriveplade beklædt med brunt skind, under hvilken rum og pennebakke. Designet 1987. Udført hos Brødrende Andersen Møbelsnedkeri, Lystrup/Aarhus. H. 72/95. B. 125. D. 71. Litteratur: Møbelfabrikantforeningens katalog 84/85 side 17. Heri under navnet “Admiral”. Litteratur: Møbelfabrikantforeningens katalog 1987 side 44. Heri under navnet “Prince Denmark”
Svejse-/skæresæt med meget tilbehør i praktisk kuffert.
Fransk konsolur af delvist forgyldt zink, ved urhus allegorisk scene i form af en dame og en tiggende dreng, soklen rigt prydet med ornamentik, hvidemaljeret urskive med romertal. Sign. Laforesterie Bte. à Bordeaux. 19. årh.s første halvdel. H. 45.