Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909) “Efteraarsdag ved Skovmølleaaen”. Sign. Janus la Cour 1904. Olie på lærred. 120 × 154. Rikard Magnussens fortegnelse over Janus la Cours Malerier, 1928, nr. 837. Udstillet: Charlottenborg 1904 nr. 113.