Jysk Auktion

Lukker 28/11-2024 19:00:00

BUSKRYDDER/GRÆSTRIMMER inkl. 2 stk. 24 Volt/3 Ah batterier og lader. Med teleskopskaft, savklinge samt metal og plast trimmerblade. Ubrugt.

Harald Moltke (f. Helsingør

Harald Moltke (f. Helsingør 1871, d. Frederiksberg 1960) Nordlys 14. januar 1901, kl. 22.15. Utsjoki. Mod vest-nordvest. Studie. Sign. H. Moltke 1901 samt 14/1 1901 kl. 10.15. Olie på lærred. 43,5×61. Nærværende maleri er en studie til maleriet ”Nordlys 14. januar 1901, kl. 22.15. Utsjoki. Mod vest-nordvest”, som er på Statens Museum for Kunst (inv. nr. KMS9081). Harald Moltke deltog i flere ekspeditioner som illustrationsmaler. I vinteren 1900–1901 deltog han i en nordlysekspedition, udsendt af Meteorologisk Institut, til Utsjoki i Lapland, Finland, og nærværende maleri stammer herfra. Ekspeditionslederen var fysiker og meteorolog Dan Barfod la Cour (1876–1942), og de øvrige deltagere var Carl Edvard Thune Middelboe (1875–1924) og Johannes K. Kofoed (1877–1939). Under opholdet i Utsjoki blev der foretaget grundige målinger og registreringer af nordlysobservationerne af ekspeditionsholdet, og Moltke malede flere malerier, der omhyggeligt gengav de observerede nordlys. Gennem både Moltkes malerier og la Cours dagbogsnotater kan man således følge nordlysets bevægelse over himlen. La Cour noterer bl.a. i sin dagbog d. 14–1-1901 kl. 22:45: ”Da fænomenet var stærkest [kl. 22:15] stod skyerne meget sorte mod den af nordlys oplyste himmel. Skyernes former forandrede sig temmelig hurtigt, medens selve skymassen syntes at stå på samme sted hele tiden, så det så ud, som om skyerne dannedes på stedet. Fænomenet var meget pragtfuldt på grund af de stærke kontraster.” (citeret fra Peter Stauning, ”Harald Moltke – Nordlysets maler”, 2011, s. 148). Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.

10

19

46

Retrade.EU

Bastion Vinylgulv 73,92 m2 Eg Kyst / Vinyl Flooring

-1 palle med fabriksnyt vinyl gulv 73,92 m2. -Bastion wideplank vinyl gulv -Dette lot er i farven: Eg kyst -Hver stav måler 8 x 228 x 1840 mm, -Gulvet har et slidlag på Slidlag 0,6 mm -Gulvet er vandfast, og det kan lægges uden brug af dampspærre. -God gangkomfort og trinlydsdæmpning -et ekstremt slidstærkt gulv -Nemt at lægge pga. G5- kliksystemet -4-sidet mikro-fas - Gulvet kræver ikke anden vedligeholdelse end vask -3D overflade med livagtige og mærkbare træmønstre -gulvet har et meget livagtigt udseende. Sælger tilbyder at være behjælpelig med at arrangere transport med ekstern transportør. evt. transport afregnes direkte med sælger. Sælger kan læsse objektet. -1 pallet with brand new vinyl flooring 73.92 m². -Bastion wide plank vinyl flooring. -This lot is in the color: Oak Coast -Each plank measures 8 x 228 x 1840 mm. -The flooring has a wear layer of 0.6 mm. -The flooring is waterproof and can be installed without a vapor barrier. -Good walking comfort and sound insulation. -An extremely durable floor. -Easy to install due to the G5 click system. -4-sided micro bevel. -The floor requires no maintenance other than washing. -3D surface with realistic and tactile wood patterns. -The flooring has a very lifelike appearance. The seller offers assistance in arranging transport with an external carrier. Any transport costs are settled directly with the seller. The seller can load the object.

5

13

10