Lukker 28/11-2024 19:00:00
HULSAVSÆT, 5 STK. 16 dele hulsavsæt str. 19-127 mm. Ubrugte.
SKRALDESTROP, 10 mtr x 5 tons. Kasse med 10 stk.
Hans-Agne Jakobsson (f. 1919, d. 2009) Lysekrone af messing og hvidlakeret metal med tre blus. Skærm med lyst stof. Udført hos Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd, Sweden. Diam. 40.
Monogramsigneret Hereke silke- og metaltrådstæppe, Tyrkiet. Nichedesign med blomstervase, blomster, bladværk og fuglemotiver. Ca. 1,32 mio. kn. pr. m2. 20. årh.s anden halvdel. 112×85. Proveniens: Dansk privatsamling.
- Vandpumpe. ABC E-Tech VS 60/12 Dykpumpe - brugt til markvandingsanlæg
BUDT 7250,- DKK
Jacob Kjær (f. 1896, d. 1957) Sæt på seks spisestuestole af riopalisander. Sæde samt ryg betrukket med sort skind. Model A-49. Formgivet 1956. Udført ca. 1960'erne hos snedkermester Jacob Kjær. (6)
Teaterlamper, Karaokeanlæg, Pladespiller, Røgmaskine, Højtalerstativ, Plade-møbel, Guitar
BUDT 325,- DKK
TOPNØGLESÆT, TOP TEC, 33 dele.
PEM Stor jerntønde, brugt til opbevaring. Mål ...... Brugt, fremstår med patina. Fra dødsbo - salg for advokat. MOMSFRI
parti div. bilindretning til førekabinen
Et par ametyst- og diamantørestikker af 18 kt. guld hver prydet med oval facetslebet ametyst på i alt ca. 3.10 ct. omkranset af talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 1.36 ct. Samlet vægt ca. 6,5 g. B. 12 mm. L. 14 mm. (2) Æske og certifikat medfølger.
Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935) “Magnolia”. Kaffeservice af sterlingsølv med let hamret overflade. Bestående af en kaffekande, en sukkerskål samt en flødekande. Kaffekande og flødekande med stjerthanke af udskåret elfenben. Georg Jensen 1945–1977. Dessin 2C (kaffekande og sukkerskål) og 2B (flødekande). Formgivet 1905. Samlet vægt 990 g. H. 5,8–20. (3)
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967) “PH-4/4”. Pendel med bajonetfatningshus af bruneret messing. Skærmholder mærket “P.H.-4.” og “Patented”. Skærme og bundskål af ravfarvet glas. Udført hos Louis Poulsen, 1930'erne. Diam. 40.