Thorald Brendstrup (f.

Lukker 02/12-2024 14:55:00

Thorald Brendstrup (f. Sengeløse 1812, d. København 1883) Munke arbejdende i en klosterhave. Sign. monogram. Olie på papir monteret på lærred. 19×26. Proveniens: Grosserer Julius Just, hans dødsboauktion Winkel & Magnussen auktion 223, 1937 nr. 17.