Anton Melbye (f. København

Lukker 02/12-2024 14:55:00

Anton Melbye (f. København 1818, d. Paris 1875) Parti fra Marokkos kyst med fiskere på stranden. Sign. Anton Melbye 1850. Olie på lærred. 41×60. Proveniens: Direktør Harald Simonsen, dennes dødsboauktion Bruun Rasmussen 12, 1950 nr. 7.