William Gear (f. Methil, England

Lukker 03/12-2024 15:55:00

William Gear (f. Methil, England 1915, d. Birmingham, England 1997) Uden titel. Sign. Gear 48. Mixed media på papir. 29×49. Proveniens: The Redfern Gallery, London (mærkat på bagsiden). Proveniens: Dansk privatsamling. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.