Pierre Alechinsky (f. Bruxelles

Lukker 03/12-2024 15:55:00

Pierre Alechinsky (f. Bruxelles 1927) “Fête d'Ensor”. Sign. Alechinsky VI 1963 samt sign. på bagsiden Alechinsky med titel og datering. Olie på lærred. 134×138. Litteratur: Jacques Putman: “Alechinsky”, Fratelli Fabbri Editori, Milano 1967, gengivet side 115. Proveniens: Galerie Birch, København. Proveniens: Dansk privatsamling. Pierre Alechinsky udførte i starten af 1960érne en lang række værker, der alle havde ordet “Fête” i deres titel. Nærværende maleri er den unge kunstners hilsen til den gamle mester; den belgiske maler og grafiker James Ensor. Denne malede i slutningen af 1900-tallet bl.a. groteske og satiriske maskefigurer i en ren og lys kolorit. Alechinsky har i sit maleri “Fête d'Ensor” fra 1963 genskabt nogle af Ensor's dæmoner, men her fremstår de venligere, blidere og mere stilfærdige af væsen, de smiler nærmest. I det hele taget var Alechinsky, med sine masker og hovedbeklædninger med de vajende fjer, stærkt inspireret af de belgiske folkefester. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.