Lukker 02/12-2024 11:00:00
Antik kasseapparat
Afhentes: Rorupvej 19 4320 Lejre (via Google Maps)
6 bts. Corton “Clos des Corton”, Faiveley 2020 A (hf/in). Owc. Dette emne handles i fuldmoms Fuldmoms På dette emne beregnes moms på 25% af både hammerslag og salær
BUDT 3900,- DKK
O. D. Ottesen, stil, 19. årh. Vildtvoksende roser og valmuer. Usigneret. Olie på lærred. 48×38,5.
Et par safirørestikker af 18 kt. guld hver prydet med talrige facetterede multi farvede safirbrioletter på i alt ca. 14.32 ct. Samlet vægt ca. 15 g. L. 4,5 cm. (2) Tester op til 22 kt. guld enkelte steder.
20 stk Led vokslys med timerfunktion højde 24,5 cm ø2 cm, ubrugte i kasse
Grohe hængetoilet med cisterne og glasfiber forsat for indpakning af cisterne. Tilsluttes strøm og med fjernbetjening
Peder Evald Madsen (PEM) skitser, 6 stk. Fra 1997 og 1999. De måler fra 10 x 15 cm til 21 x 14 cm. Signeret. Fra dødsbo - salg for advokat. MOMSFRI
Khotan/kashgar tæppe, Central Asien. 20. årh.s første halvdel. 201×399.
ca 25 ure, ubrugte, batteri udskift må påregnes
Taginddækning Vhing 125 mm 0 grader. Ubrugt
Carl Olsen (f. København 1818, d. sst. 1878) Skonnerten “Grevinde Danner” ført af Kaptajn H. C. Tscherning af Middelfart, 1856. Sign. C. Olsen, 1856, Kjøbenhavn. Olie på lærred. 58×84.
Ole Ahlberg (f. København 1949) Uden titel, 2001. Sign. Ole Ahlberg 01. Olie på lærred. 41×35. Proveniens: Erhvervet direkte af kunstneren af nuværende ejer. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971) “Munkegaard”. Kateder samt stol med stel af matforkromet stål. Top af lamineret teak. Front med to skuffer. Formgivet til Munkegaardsskolen 1955. Udført hos Fritz Hansen, ca. 1955. H. 71. B. 91. D. 72. (2)