Evald Nielsen, m.fl. (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958) Oval saucekande af lethamret sølv. Udført og stemplet af Evald Nielsen. 20. årh. H. 8,5 cm. Samt sauceske af delvis forgyldt sølv. Mester Carl Gustav de la Motte, Københavns bymærke 1825. L. 17 cm. Samlet vægt ca. 246 g. (2)