Kinesisk vase af porcelæn,

Lukker 25/11-2024 19:59:00

Kinesisk vase af porcelæn, sekssidet, dekoreret i emaljefarver med blomster- og bladdesign. Republik. Nu monteret til lampe. H. ekskl. montering 27,5 cm.

Fymas Auctions

Larsen & Carlsen 28 m Sand Dredger - Sand dredger for gravel pit, årgang 1991

Sand dredger til brug i grusgrav. Skibsskrog: Længde 28,3 m  x  Bredde 3,97 m – og transporthøjde ca. 3 m, når øverste del af konsol med wire-spillet er ”skåret af”. (forlængerstykke til skroget medfølger, se billeder). Er blevet sandblæst og primet og malet i 2017. Wirespil: 4 styk til at navigere. Motor: Caterpillar C15 - blev skiftet til ny for ca. 8 år siden og har kun kørt 6300 timer!.  Brændstoftanke: 2 styk på hver 6500 liter, men p.t. benyttes en tank på 700 liter (til en dags arbejde) og to kompressorer ombord, der suger brændstoffet ind fra land (ved denne metode undgås olie udslip og miljøskade, i fald der måtte ske lækage i brændstofslange). Arbejdet med sandsugningen kan styres både manuelt og ved automatik, der styres via vakuum og tryk. Suge pumpe: Larsen og Carlsen 14" tommer i god stand (Er med løs udskiftelig «indmad/rotor og membran» der er let at skifte og vedligeholde uden store omkostninger) - og spulepumpe/spuleanlæg til spulehoved – Arbejdskapacitet er ca. 200-250m3 rent grus og sten i timen. Der medfølger 5 styk: 12 m x 0,406 m rør, hvert rør er monteret på 2 styk flyde-pontoner og har hver 2 gangbroer (NB!: De yderligere rør og pontoner der vises på billederne medfølger ikke!!!). Sugedybde kan forøges ved montering af yderligere rør (man selv kan anskaffe Larsen & Carlsen 28 m Sand Dredger - Sand dredger for gravel pit

4

10

43

BUDT 475000,- DKK