Lukker 03/12-2024 20:36:00
Märta Måås-Fjetterström (f. Kimstad 1873, d. Helsingborg 1941) “Blomlapp Pingstlilja”. Vægtæppe af uld i “gobeläng” teknik. Sign. AB MMF. Udført efter 1941 hos AB Märta Måås-Fjetterström. H. 26. B. 27,5.
AC-Delco boreskruemaskine med 2 batterier og lader
Folmer Bonnén (f. Randers 1885, d. København 1960) Haveparti. Sign. FB 36. Olie på plade. 64×63. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Diamantvedhæng af 14 kt. guld prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.78 ct. Vægt ca. 7 g. B. 2,5 cm. L. inkl. øsken 3,6 cm. Kvittering fra Aveny i 2020 medfølger.
BUDT 3900,- DKK
6 bts. Château Rieussec, Sauternes. 1. Cru Classé 2017 A (hf/in). Owc.
Ca. 134 stk Rødvinsglas - 42 cl. model Princesa + 5 stk vaskebakker rumdelte hver for 25 glas, af god kvalitet
CPU: i3-8145U RAM: 8GB Disk 256GB SSD Tastatur: Dansk Opløsning: 1920x1080 Brugt, fremstår i god stand med brugsspor obs fjernet Tyverimærke Inkl. Lader. samt Windows 10 pro licens (kunden skal selv instaler)
Spejl med lys 80x140cm Swedbergs, ubrugt.
Strömgren & Olsen Observationsur af sølv. Nr. 536. Ankergang og kroneoptræk. Middel- og stjernetidsangivelse. Hvid emaljeskive med to timevisere, to minutvisere og én sekundviser. Skive signeret “Patent Strömgren og Olsen”. Tekst nedenunder synes udvisket/overmalet. Støvkapsel af sølv. Ø 61 mm. Uret er produceret of Alex Hüning, Genève - stempel herfra i urets bagkasse. Kasse ydermere stemplet “84”, “54338”. 1918–19. Jens Olsen (1872–1945) er mest kendt for Verdensuret, som i dag kan besøges i Københavns Rådhus. Længe før arbejdet på dette blev påbegyndt, lavede Jens Olsen, i samarbejde med Elis Strömgren (astronomiprofessor på Københavns Universitet), dette lommeur. Der kendes til færre end 30 overlevende eksemplarer. Produktionen startede med ur nr. 501 - antageligt for at få uret til at virke som en succes hos de tidlige kunder.
Safir- og diamantring af 18 kt. hvidguld prydet med oval facetslebet safir omkranset af talrige brillantslebne diamanter. Vægt ca. 4,5 g. B. 14 mm. Str. 58. Æske medfølger.