Lukker 27/11-2024 10:50:00
4 paller assortert håndverktøy ikke tilstandsvurdert
Afhentes: Verdalsvegen 24, 4351 Kleppe, Norway (via Google Maps)
1870. PRØVETRYK til 4 skilling, i farverne rød/ultramarin og ultramarin/rød. Omvendt ramme. Henholdsvis ét sammensat parstykke og et enkeltmærke. Alle mærker påskrevet i blæk “Chr. Vermehren” der var kontorchef i Generalpostdirektoratet. Utakkede og uden vandmærke. Uhyre sjældne. En attest medfølger. Ex. Lasse Nielsen [ P18Dg/Dh ] [ (*) ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
6 bts. Château d'Armailhac, Pauillac. 5. Cru Classé 2005 A (hf/in). Owc. Dette emne handles i fuldmoms Fuldmoms På dette emne beregnes moms på 25% af både hammerslag og salær
1921. Røde Kors +5/10 øre, grøn. Postfrisk 6-blok med variant “PLET I FODEN PÅ 1”. Fuld øvre hjørnemarginal. AFA 3.300++ [ 120,120z ] [ ** ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Per Kirkeby (f. København 1938, d. sst. 2018) Uden titel, 1986–1989. Sign. PK 87, 5/10. Træsnit - og linoliumssnit i fem farver. Udgivet af Brøndums forlag. Bladstørrelse 70×50 cm. Uindrammet. Litteratur: “Per Kirkeby Holzschnitte von 1980 bis 1999”, nr. 15.1–15.7. Fra ferniserinsginvitation: “I 1987–88 udførte Per Kirkeby en serie på 14 original-træsnit til Brøndums forlag. Hvert blad blev trykt i 10 nummererede og signerede eksemplarer i fem farver i formatet 50×70 cm. Serien opstod på følgende måde: de tre første farver blev trykt fra stokkene i en bogtrykpresse og var ens for hele serien. Dernæst skar kunstneren yderligere to stokke individuelt til hvert blad som blev trykt i egen håndpresse med Rembrandt tubefarver!” Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Peter Nyborg (f. København 1937) “The golden legend”, 2001. Sign. Nyborg; sign. med titel og datering på bagsiden. Akryl på lærred. 140×140. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Læssemaskine M Loader Model 820/1036 LX Tilbehør Gafler Skovl 400 kg årgang 2016 Siloklo Jordbor Læsser årgang 2016 Timetal 813 Dimension L3600 W1120 H2225
Dansk møbeldesign Et par lænestole med stel af eg med udskæringer, betrukket med brunt uld. 1970'erne. (2)
96 stk Snapseglas 3 cl.
BUDT 12500,- DKK