Lukker 15/12-2024 14:53:00
1921. Røde Kors +5/10 øre, grøn. Postfrisk 6-blok med variant “PLET I FODEN PÅ 1”. Fuld øvre hjørnemarginal. AFA 3.300++ [ 120,120z ] [ ** ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
RØRBUKKER med matricer.
Märta Måås-Fjetterström (f. Kimstad 1873, d. Helsingborg 1941) “Blomlapp”. Vægtæppe af uld i “gobeläng” teknik. Sign. AB MMF. Udført efter 1941 hos AB Märta Måås-Fjetterström. H. 25. B. 24.
Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909) Landskab med en å, der løber ud i havet. Sign. Janus la Cour 1902. Olie på lærred. 50×76.
Buwayhiderne, Mu'izz al-Dawla, AH 334–356 (946–967), Dinar, Madinat-al-Salam (Bagdad), 4,04 g, Album 1542
Tæppe 160x230 cm. + tæppe 160x225 cm. (ubrugt)
SLANGEOPRULLER til luft, Stahl Kaiser, 50' x 3/8". 15m.
Ældre Generator Con-Mec 20 kva, 220/380, med Deutz Dieselmotor, uden batteri, har stået stille længe, stand ukendt
Ca. 400 stk Charms + ca. 200 Armbånd i Læder og Sølvlook, der medfølger stativ til armbånd
Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935) Et par øreskruer af sølv. L. 4,9 cm. Georg Jensen 1933–1944. (2) Æske medfølger.
- Starter og kører fin Hydrema 926 E
BUDT 352000,- DKK