Lukker 04/12-2024 17:25:00
Hermès Silketørklæde med motiv “Les Fusils” af Henri de Linares i lilla, grønne og gullige nuancer. Ca. 86×86 cm.
Rolex Datejust 31 af 18 kt. guld, ref. 278288RBR. Mekanisk værk med automatisk optræk og datovisning, kaliber 2236. 2024. Krans prydet med talrige brillantslebne diamanter. Skive prydet med talrige enkeltslebne. “President” lænke af 18 kt. guld, omkreds ca. 16,5 cm. Ø 31 mm. Rolex-æske, manual, hangtag, to ekstra led og certifikat fra juni 2024 medfølger.
1848–1850. 3-årskrigen. Tjenestebrev (vendebrev) sendt melle Serritslev og Hjørring. Påtegnet “Befordres uden Ophold med Sognebud” [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Danny Heinricht Uden titel. Sign. Heinricht på bagsiden. Olie på lærred. 26×35. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Ubekendt maler, 19. årh.s begyndelse Opstilling med et sølvkrus omkranset af drueklaser. Sign. monogram 1827. Olie på lærred. 50×72,5.
Kædetalje 1.5 tons x 3 mtr kæde. Ubrugt.
1852. 2 RBS Thiele. Plade II, nr. 53. Type 1. Smukt eksemplar med let og retnt nr.stempel 1. Attester Diena og Møller AIEP [ 2b ] [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Måle/-sporeudstyr til varmepumpeservice
Lagerkasser 10 stk i virkelig kraftig og god kvalitet, med skyde låge i den ene ende så det er nemmere at plukke varer, passer i europalle str. Måler 60x40x40
Julius Paulsen (f. Odense 1860, d. København 1940) Landskab med en sø i baggrunden. Sign. Jul. Paulsen, 1903. Olie på lærred. 74×79. Rester af udstilllingsetiket på bagsiden. Bag på betegnet Esrum sø. Proveniens: Winkel & Magnussen, auktion 299 nr. 417, 1943.