Julius Paulsen (f. Odense 1860,

Lukker 25/11-2024 19:01:00

Julius Paulsen (f. Odense 1860, d. København 1940) Landskab med en sø i baggrunden. Sign. Jul. Paulsen, 1903. Olie på lærred. 74×79. Rester af udstilllingsetiket på bagsiden. Bag på betegnet Esrum sø. Proveniens: Winkel & Magnussen, auktion 299 nr. 417, 1943.