Lukker 10/12-2024 11:30:00
Bondehus vindue mahogni ca. 118x170cm.
Afhentes: Industrivej 1, Stilling, 8660 Skanderborg (via Google Maps)
ca. 1850. ESTAFETTEBREV adresseret til “Fyrmesteren paa Skagen”. Påtegnet “K.T. ridende Estafette afgaaet Kl. 8 1/4 Fmd.” [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Frederik Sødring (f. Aalborg 1809, d. Hellerup 1862) Italiensk landskab med en hyrde. Sign. Sødring 1840. Olie på papir monteret på træ. 16×24.
4 stk. 12v batterier, 26 ah, 16x17x12,5 cm
William Hammer (f. København 1821, d. sst. 1889) Opstilling med jordbær på en træstub. Sign. W.H. Olie på lærred. 18,5×24. Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 324, 1974 nr. 47.
Martin Bigum (f. København 1966) Tre komposition fra serien “Wanderlust”. Alle sign. Martin Bigum 15, 29/190, 78/190 og 174/190. Litografi i farver. Lysmål 33×23. (3) Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Romerske kejserdømme, Elagabalus, 218–222, Antoninianus, Rom, SALVS ANTONINI AVG, 4,09 g, RIC 138 - let korroderet Ex. Professor Niels Hannestad, Ex. Eton Collection. Samleretiket medfølger.
BUDT 310,- DKK
Frederik IV, Reformationsfesten, 1717, Peter Berg (med signatur), G 310, JS 627, Whiting 166, MEM 12.128, Ag, 43 mm, 32,15 g, monteret med nål
BUDT 370,- DKK
Kap geringssav Hitachi/Hikoki Model C8FSHG udstillings model
Frederik III, 1 skilling 1661, H 134A, “graded AU-details by NGC”
Flishugger. Har omdrejningsvagt 540/1000 omdrejninger. Har været i drift frem til nu. TIM højtipvogn med store hjul. Hydraulisk støtteben. Mange reservedele medfølger. Ekstra knivsæt medfølger ( nyslebet ). NB ! Har været monteret på Mercedes MB trac 800 med skovkran, kan købes på ID 2079489 TP 960 PTO - Med TIM 8 tons højtipvogn.
BUDT 22000,- DKK
VOLVO BM840 Baklaster 4wd Ukjent årsmodell Starter og fungerer greit Det meste av oljer er byttet 1 nytt fremdekk..resten er slitt men de holder på lufta Det følger med skuff og gaffler Noe smålekkasjer er det .men er kurant å fikse Masse LED lys rundt om..noe bør kobles på nytt rele
Andy Warhol (f. Pennsylvania 1928, d. New York 1987) Fra mappen “Hans Christian Andersen”, 1987. Nummereret 25/25. Stemplet certifikat på bagsiden med signaturer fra eksekutor fra The Estate of Andy Warhol, udgiveren og trykkeren. Udgivet af Art Expo Danmark, Odense, Danmark. Trykt hos Rupert Jasen Smith, New York. Serigrafi i farver på Lenox Museum Board. Bladstørrelse 96,5×96,5. Litteratur: Feldman & Schellmann II.396.