Lukker 08/12-2024 19:01:00
Står i 6800 Varde. Udstoppet ræv. H: 65 cm. L: 90 cm. Fremstår i pæn stand. Oprydning fra bo. MOMSFRI
2 ubrugte hydr. Pumper GR2
Stort dansk regence form serveringsfad af sølv, oval-oktagon og svungen model, lavt spejl, fliget, ligeknækket og profileret opadvendt fane. Svend Toxværd, København 1960'erne. Vægt B. 47 cm. L. 70,5 cm.
Postkort. Gammelt album med ca. 200 postkort incl. flere bedre motiver, bl.a. set godt kort fra Rungsted station [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
UDSUGNINGSARM, Plymovent.
Safirarmbånd af platin og 14 kt. guld prydet med fem facetslebne safirer. Vægt ca. 7,5 g. B. 7 mm. L. 16,2 cm. Smykkevurdering fra Magnus Enna medfølger. 2017.
Selges på vegne av kunde. Tank måler viser feil og noe kosmetiske skader. Ellers fin og driftssikker bil. Ingen kjente feil eller mangler utenom det nevnt over.
Frederik VI, Lauenborg, 2/3 Thaler 1830 FF, H 1, Sieg 44
Dansk rokoko chokoladekande af sølv, af glat pæreform, let hvælvet låg med rørehul og fliget gæk, hævet på tre cabrioleformede ben i form af en dyreklo, stjerthank af drejet træ. Mester Andreas Larsen, København 1767. Vægt (inkl. håndtag) 660g. H. 23 cm. Proveniens: Fra samlingen efter højesteretssagfører Ole Gangsted-Rasmussen (1911–1998).
Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973) Uden titel, 1940. Sign. Asger J. Radering. Lysmål 10,5×8. Litteratur: Van de Loo, nr. 21. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Kinesisk figur af forgyldt metal i form af Amitayus siddende på lotustrone. Forseglet bund. Qianlong 1736–1795. Vægt 521 g. H. 12 cm. Proveniens: Se lot 129.
288 par montagehandsker, Thor Flex i str. 84 par 8 - 120 par 9 - 84 par 11 (ubrugt)
Jens Birkemose (f. København 1943, d. 2022) Uden titel. Sign. Jens Birkemose 90. Collage og mixed media på papir. Bladstørrelse 40×32 cm. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.