Lukker 08/12-2024 14:10:00
Romerske kejserdømme, Divus Vespasian, død 79, Denar, Rom, 80–81, S C, 2,83 g, RIC 357
SASHIMIKNIV, 27 cm knivblad, udført i 110 lags Japansk Damaskus stål. Super skarp og holdbar. Hårdhed 60-62 HRC. Skæfte i ironwood. Ubrugt i gaveæske. Modelfoto
Romerske republik, Denar, 211–206 f.Kr., Cr. 44/5, ridser, M. Furius Philus, 119 f.Kr., Denar, Cr. 281/1, ridser, C. Annius Luscus og L. Fabius Hispaniensis, 82–81 f.Kr. Denar, Cr. 366/1. (3)
Diamantring og broche af 18 kt. guld og sølv hver prydet med talrige old-cut, enkeltslebne- og rosenslebne diamanter. Broche L. 3 cm. Samlet vægt ca. 9,5 g. Str. 50. (2)
Velholdt top loader. Bruges til alu dåser og plast flasker. Har 29.5 meter køreskinne ABC HEB 180 - Video!
BUDT 75000,- DKK
Tysk besamim spice tower af sølv på rund fod og med vimpler og klokker. Utydl. stemplet. Vægt 90 gr. H. 22 cm.
9 stk Ovale Ovnfaste fade hvide, 46 x 33 cm
6 stk Borde 120 x 80 cm
Crosser på el
Står i 6800 Varde. Stiger, 3 stk. Måler ca. imellem 450 - 550 cm. Oprydning fra bo. MOMSFRI
Et par engelske jernbeslåede flintlåspistoler af Richard? Wilson ca. 1750–60 antagelig for det orientalske marked med store sølvtaucherede kolbekapper i fint bladværk, kronet tomskilt, let hvælvet bananformede låseblikke mærket WILSON LONDON i skriveskrift, sideblik i plade med kantornamentik, ca. 21,5 cm. lange franske piber i kaliber ca. 17,5 mm. med store dybe trofægrupper og kontrolstempler for St. Etienne. forsklftet ender i træ og de horntippede ladestokke fastholdes af to rørkner. (2)
Glaskander 1,3l ca. 45 stk. i opvaskebakker