Lukker 08/12-2024 15:47:00
Rusland, Sovjetunionen “Order of Mother Heroine” i guld, sølv og emalje, nr 185099
Jan Voss (f. Hamburg 1936) Uden titel, 1994. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 95×80 cm. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
1 bt. Château Haut Brion, Pessac-Léognan. 1. Cru Classé 1990 A (hf/in).
25 stk Håndklæder, ubrugte Mål 100x50 cm
Holger Lübbers (f. København 1850, d. sst. 1931) Marine med sejlskibe. Sign. H. Lübbers. Olie på lærred. 27×41.
Fransk bordlampe af patineret og forgyldt bronze, Charles X stil, 19. årh.s slutning. H. inkl. montering 72 cm.
Perle- og diamanthalskæde af 18 kt. hvidguld prydet med Tahti perle og talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.40 ct. Perlediam. ca. 14 mm. L. 39,5 cm.
Arbejdsbord med metal kapsav, 220v.
Metal EL High Volt skabe, 60 x 25 x 16 cm, med nøgler, 4 stk.
Stort “Lotus” bestik af sølv, Horsens sølvvarefabrik. Vægt ekskl. dele med stål 2654 g. (115) Bestående af: 11 middagsgafler 13 middagsknive 8 middagsskeer 12 frokostgafler 14 frokostknive 4 små dessertskeer 4 bouillonskeer 4 teskeer 3 kagegafler 12 kaffeskeer 3 frugtknive 2 smørknive 3 marvskeer 3 æggeskeer 1 sukkerske 6 div. pålægsgafler 3 div. serveringssker 3 div. sauceskeer 2 oplukkere 3 div. sildegafler 1 kagespade 1 kagekniv 1 osteskærer
Dansk guladaldermaler, 19. årh.s første halvdel “Brokkens Bod paa Toldbodvejen nær ved Toldboden ved Grønningens Træer”. Usigneret. Bly og vandfarve på papir. Lysmål 21,5×28.
Arbejdslampe 50W med indbygget batteri og lader. 6500K.