Lukker 08/12-2024 16:22:00
Siegs Møntkatalog 2007 og 2015 samt Siegs Seddelkatalog 2014, i alt 3 stk.
Et par danske to-armede barok kandelabre af sølv, ligeknækket og oktagonal form, to svungne arme med tårnformet midte, baluster stamme med knapper, hvælvet og profileret fodstykke med konkave sider og indtrukne, runde hjørner. Aftagelig overdel til ét lys. Mester Jens Nielsen Randers, København 1749. Vægt 1.547 g. H. 31 cm./23 cm. (2) Proveniens: Fra samlingen efter højesteretssagfører Ole Gangsted-Rasmussen (1911–1998).
A. Dragsted Lågbæger af sølv, drevet med bladvinget, lågknop og ben i form af granatæbler. A. Dragsted, København 1916. Vægt 625 g. H. 21 cm. Diam. 12 cm.
Frederik V, 8 skilling 1763, H 38C, 2 skilling 1761, H 36B, 1/2 skilling 1751, 1755, 762, H 40A-B, i alt 5 stk.
LED LYSARMATURER, 6 stk. 96 watt, 60 cm. Ubrugte.
Dansk guldaldermaler, 19. årh.s første halvdel Portræt af Sophie Wilhelmine Møller (1823–1872). Usigneret. Olie på lærred. 25×22. Empireramme.
Thorald Brendstrup (f. Sengeløse 1812, d. København 1883) Napolibugten med udsigt til Vesuv. Senere betegnet monogram. Olie på lærred. 42×66.
Antagelig fransk Limoges parfumeflakon udformet som en rosenknop, metalmontering L. 8 cm, samt flakon af klart glas med tinlåg. L. 10 cm. 19–20. årh. (2)
Fremviser lærred 100" med elektrisk motor,220V. Ubrugt.
Ceylon, 25 Cents 1942, Pick 44a, kval. 01, Indien, 1 Rupee 1940, Pick 25a, kval. 1, og Malaya, 25 Cents 1940, Pick 3, kval. 1, i alt 3 stk.
el ventiler m.m.
God såbedsharve som passer til de fleste jordtyper. HE-VA Doublet Record Euro-Dan - 7 m
BUDT 26000,- DKK