Thorald Brendstrup (f.

Lukker 09/12-2024 18:03:00

Thorald Brendstrup (f. Sengeløse 1812, d. København 1883) Parti fra Frederiksværk med udsigt mod en gård. Usigneret. Betegnet på bagsiden Th. Brendstrup 1854. Olie på træ. 20×29. Proveniens: Forfatteren og kunstsamleren Leif Hasle. Bruun Rasmussen auktion 1645, 2016 nr. 9094.