Harald Jerichau (f. København

Lukker 09/12-2024 18:10:00

Harald Jerichau (f. København 1851, d. Rom 1878) En hyrde med sin fåreflok på en kirkegård i Konstantinopel. Sign. monogram 73. Olie på lærred monteret på malepap. 26×41. Betegnet på bagsiden: “Painted by Harald Jerichau - Constantinople 1879 - Given to S. E. M. d'Ehrenhoff from Arthur E. Wallenberg”. Der er antagelig tale om Selim E. d'Ehrenhoff (1822–1890), svensk-norsk generalkonsul i Tanger. Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1939, 2019 nr. 152.