Louis Auguste Francois Aumont

Lukker 09/12-2024 18:47:00

Louis Auguste Francois Aumont (f. København 1805, d. Frederiksberg 1879) Portræt af den franske balletdanser Auguste Vestris (1760–1842). Usigneret. På bagsiden af lærredet betegnet “Auguste Vestris, celébre Danser né in Paris en 1759, mort en 1842”. Olie på lærred. 16×12,5.