Laurits Tuxen (f. København

Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927) Strandparti fra Bretagne. Sign. L. T. Sept. 75. Olie på lærred. 23×42. Nærværende værk er et studie til et større maleri med titlen “Ebbe i Bretagne” fra 1876 udbudt på Bruun Rasmussen auktion 877, 2018 nr. 26.