Lukker 09/12-2024 19:17:00
Carl Locher (f. Flensborg 1851, d. Skagen 1915) Marine med skibe på havet. Sign. C. Locher. Olie på malepap. 20×31.
2 bts. Château Petrus, Pomerol 2004 A (hf/in).
BUDT 16000,- DKK
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943) Bordlampe af patineret bronze med dråbeformet, kanelleret korpus. Stemplet monogram Just A. Denmark, dessin B 184. H. 31. H. inkl. skærmholder 51,5.
Rusland, 4 bakker med 2 Rubel mønter i Ag, i alt 84 stk. Dette emne handles i fuldmoms Fuldmoms På dette emne beregnes moms på 25% af både hammerslag og salær
Claus Bonderup (f. Aalborg 1943, d. 2022) “Selene”. Bordlampe med skærme af opalglas og stel af børstet stål. Udført hos Focus Lighting H. 58.
BUDT 330,- DKK
Karel Appel, efter (f. Amsterdam 1921, d. Zürich 2006) To kompositioner. Usign. Photo-litho, SMI, Paris. Lysmål 33×53. (2)
Vilhelm Petersen (f. København 1812, d. sst. 1880) Vinje ved en gård i Alperne. Ca. 1850. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 23×28. Rester af udstillingsetiket på blændrammen. Maleriet er udført 1850–1851, hvor Vilhelm Petersen var på rejse i bl.a. Østrig og Italien. Motivet stammer fra landsbyen Tirol på grænsen mellem Østrig og Italien. Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 776, 2007, nr. 1174.
Et par senempire kandelabre af forgyldt og patineret bronze, hver med kvindelige figurer med tre lysarme. 19. årh.s begyndelse. H. 59. (2) Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde” Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.
Stor fjernstyret bil. Æsken måler ca. 41cm, bilen er i størrelsesforhold 1:12
120 stk Aroma Frokosttallerkener 22 x 22 cm
10 stk. D360 18 g. hvid og 10 stk. D360 10 g. hvid. Alle varer er ubrugte. Afsendes med GLS til nærmeste pakkeshop efter betaling af faktura.
5 armet lysestage 62cm høj + hvid svane + 31 stk isasietter + 12 stk glasvase 24cm h. + 6 stk glasvase 28cm h. + 19 stk runde glasvaser 19cm h. 65 stk fyrfadsstager + 0ca. 19stk lyse/fyrfadsstager