Lukker 09/12-2024 19:21:00
Et par norske rokokoform lampetspejle af forgyldt, udskåret træ, forneden udskåret roset til montering af lampet af evt. metal. 19. årh. H. 54 cm. (2)
To kinesiske blanc-de-chine offerkopper prydede med blomstrende prunus i relief, fodstykke i form af kviste. Sen Qing/Republik. H. 7 cm. (2)
2007mod. Toyota Hiace 4wd lang 117 hk 550000km Startet og fungerte fint til den ble parkert Var i daglig drift frem til nye biler ble kjøpt inn Stått i ca 1,5 år Påkost til EUkontroll må påregnes
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved) Vase af lertøj dekoreret med mat turkisgrøn glasur med grå elementer. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 26.
Hugo V. Pedersen (f. København 1870, d. Holte 1959) “Asiens stolthed”. To mænd med deres dromedarer ved floden Yamuna, i baggrunden Taj Mahal. Sign. Hugo V. P. Olie på lærred. 121,5×197. Taj Mahal er et elfenbenshvidt marmormausoleum på højre bred af floden Yamuna i Agra, Uttar Pradesh, Indien. Det blev bestilt i 1631 af den femte Mughal-kejser, Shah Jahan (r. 1628–1658), til at huse graven til hans elskede hustru, Mumtaz Mahal; det huser også selve Shah Jahans grav. Graven er midtpunktet i et 17 hektar stort kompleks, som omfatter en moské og et gæstehus, og er beliggende i formelle haver afgrænset på tre sider af en mur. Det er et af verdens syv vidundere. Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 452, 1983 nr. 183. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Henry Heerup (f. København 1907, d. sst. 1993) “Regn”. Sign Heerup, e/a. Litografi. Lysmål 46×32. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
BUDT 1250,- DKK
Operation Bernhard, 10 Pounds 1935, cf. Pick 336, 5 Pounds 1938, cf. Pick 335 - falske sedler fra Operation Bernhard. (2 stk.)
Jens Juel, tilskrevet (f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802) Kystparti med folkeliv og en borg. Usigneret. Betegnet på bagsiden Juel 1788. Olie på træ. 18,5×26. Proveniens: Murermester Conrad Bönniches samling. Winkel & Magnussen auktion 361, 1950 nr. 253, afb. s. 31. (som Jens Juel). Bruun Rasmussen auktion 323, 1974 nr 329 afb. s. 31 (som Jens Juel). Ellekilde Auktionshus, auktion 2002 nr 139, afb. s. 111 (som Jens Juel) .
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967) “PH 2/1 Kiplampe”. Justérbar bordlampe af forkromet metal med skærme af flerlags opalglas. Udført hos Louis Poulsen. H. 21–36.
6 stk Elektrisk fodfile med udskiftelig rulle hovede,ubrugte
2 st mycket kraftiga Gafflar - Tjocklek ca 10 cm - Länd ca 160 cm - Höjd ca 100 cm - Förmodad kapacitet ca 20 ton - Axel för fastsättning finns och ingår men är ej med på bilder Lasthjälp finns att tillgå mot ersättning men måste bokas i god tid innan upphämtning
KRONDAL pr. NØRRE SNEDE. Posthornstempel på postkort frankeret med 15 øre med variant “Afskåret M”. [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×