Lukker 09/12-2024 19:35:00
Dansk kaffeservice af sølv bestående af kaffekande, flødekande samt sukkerskål. Udført hos Cohr, Københavns bymærke 1953–54. Samlet vægt ca. 825 g. H. 8–20 cm. (3)
10 stk Borde 220 x 68 cm og 20 Bænke 220 x 25 cm, med brugsspor
Større lot af tyske mønter inkl Böhmen & Mähren, samt Danzig
BUDT 370,- DKK
Flot dekorativ elefant i tungt ukendt materiale. H 62 L 60 cm.
Dansk design To standeraskebægre af sortlakeret metal, messing og teak. 1950–60'erne. H. 49 og 54. (2)
Ca. 300 stk Glaslysestager til kronelys, fyrfadslys og bloklys, forskellige modeller
Dansk kunstnermøbel, 19. årh. Taburet af mahogni. H. 50. B. 44. D. 44.
BATO VÆRKTØJ, Skruetrækker/Bitsæt sæt, Topnøglesæt samt tangsæt.
Bacho Værktøjstrolly 65 x 45 x 25 cm
Burmesisk Shan Buddha af patineret bronze, siddende i Bhumisparsha mudra på tresidet trone, inskription på forsiden af soklen. 19. årh. H. 18.
1924. Postjubilæum. Lot PRØVETRYK. I alt 28 mærker i forskellige værdier og farver. Ex. Lasse Nielsen [ (*) ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Årgangssamling i 2 album opsat i hartberger inkl. 1 øre 1879, 1886, 2 øre 1913, 1926 (2 stk), 10 øre 1945 (2), 1959 (4), 2 kr 1924, kv. 1+-1, samt lidt grønland, mange pæne kvaliteter
A Chinese famille verte porcelain tile/brick decorated with peacock sitting on a branch with lotus and butterfly. Kangxi 1662–1722. 34×30 cm. Proveniens: Dansk privatsamling.