Lukker 03/12-2024 07:08:00
Lavt timetal. Har udstyr til at bruge magnet. NB Magnet følger ikke me Sennebogen 825 Green Line - Magnet ready - Video!
BUDT 225000,- DKK
Afhentes: Zone 4 Fyn (via Google Maps)
Langløbet halvskæftet messingmonteret jagtmusket omkring 1700 med pibe af Geronimo Fernandez. Kolbekappe med grotesk maske, tyk kolbe uden kindpude, blankt gennembrudt tomskildt, lås med flade former graveret med bunden tyrker? på trofæer, hane skåret med udyrshoved, gennembrudt slynget sideblik med udyrshoved, ca. 103 cm. lang bagtil ottekantet fortil rund pibe i kaliber ca. 16 mm. holdt til skæftet af stift og cappucin mærket med Geronimo Fernandez' mærke samt hest. Horndubbet ladestok i træ holdt af tre kannelerede rørkner, hvoraf den forreste er loddet til piben.(1) Geronimo Fernandez arbejdede i Madrid ca. 1690–1727.
H. Stern Diamanthalskæde af 18 kt. guld prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.31 ct. Farve: F-G. Klarhed: SI2. Samlet vægt ca. 34,5 g. B. 14 mm. Vedhæng B. 3 cm. L. inkl. øsken 4 cm. Halskæde L. ca. 44 cm. (2) Vedhæng er aftageligt. Æske, certifikat og kvittering nr. 9042763 medfølger.
BATO VÆRKTØJ, Skruetrækker/Bitsæt sæt, Topnøglesæt samt tangsæt.
UNIVEYOR Skærer-Bånd/bord. Stand ukendt årgang 1990
DONKRAFTE, 50 ton.
Alt på 2 paller, Flere Rørholder sæt, plastruller, kabler, gummibånd, Kitsæt AT6, Pulsar 800 UPS mm
Et par safir- og diamantørestikker af 18 kt. hvidguld hver prydet med talrige facerslebne safirer på i alt ca. 5.50 ct. og talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 2.01 ct. Farve: F-H. Klarhed: VVS-SI. Samlet vægt ca. 9,5 g. B. 16 mm. L. 20 mm. (2)
huggepiber
Romerske kejserdømme, Vespasian, 69–79, Antioch, Tetradrakme, år 2 = 69–70, RPC 1971, 13,65 g. Dette eksemplar listet i RPC II side 282 som Schøyen VES 263 Ex. Martin Schøyen (OMG 28/434), Schøyen samleretiket medfølger; ex. Haifa 1979.
ubrugte manifolde for luft
Karl J. Otteren Tre-armet kandelaber af sølv med cirkulær base. Udført og stemplet hos Karl Jørgen Otteren. Udfyldt. H. 26,7. B. maks. 25,5. Lystyllers indv. diam. 2,2.