Lukker 03/12-2024 09:59:00
Se flere billeder og informationer - samt andre auktioner hos www.fymasauctions.dk Rotar RG2 Rotar RG28-R
Hermès “Evelyne” taske af orange læder med palladium hardware, aftagelig skulderstrop af stof og et rum med en indvendig lomme. H. 30 x B. 28 x D. 7 cm. 2001. Original dustbag medfølger.
BUDT 12500,- DKK
- For 22-30 ton - CW45 ABC 170 cm / 2,5m3 - For 22-30 ton - CW45 S
BUDT 13500,- DKK
1 bt. Champagne “Noble Cuvée” Blanc de Blancs, Lanson 1997 A (hf/in). 1 bt. Champagne Blanc de Blancs Extra Brut “Terroirs”, Agrapart & Fils A (hf/in). 1 bt. Champagne 1. Cru “Terre de Vertus”, Larmandier-Bernier 2008 A (hf/in). 1 bt. Champagne “Grand Rosé”, Moët & Chandon 2000 A (hf/in). 1 bt. Champagne Brut “Grand Blanc”, Philipponnat A (hf/in). Total 5 bts.
Indisk relief af sandsten med Parvati, stående med højre hånd løftet holdende en lotusblomst, den venstre arm langs siden, et sjal snor sig omkring arme og ben. Monteret på base af træ. H. 47 cm. Provenance: Hakon Christiansen (1893–1960) senior director of EAC, East Asiatic Company Ltd; stationed, mainly in Bangkok, from 1926 till well after World War II.
Masser af Mylar til Fluebinding, mange størrelser og farver. Der er alt på billederne. Alle varer er ubrugte. Afsendes med GLS til nærmeste pakkeshop efter betaling af faktura.
16 visninger
Wilhelm Bendz (f. Odense 1804, d. Vicenza 1832) Portræt af Jonas Collin (1776–1861). Usigneret. Olie på lærred. 48×43. Proveniens: Generalkonsul C. F. Glad, dennes auktion Winkel & Magnussen 100, 1931 nr. 400, afb. s. 25. Afbildet: Marianne Saabye (red.), “Wilhelm Bendz, 1804–1832. Et ungt kunstnerliv”, Den Hirschsprungske Samling, 1996, s. 122 fig. 6. Jonas Collin var jurist og gehejmekonferensråd. Han spillede en væsentlig rolle for sin tids kunst- og kulturliv og var bl.a. mæcen for forfatteren H.C. Andersen (1805–1875). Collin var desuden en aktiv del af Kunstforeningens begyndelse og var formand for foreningens bestyrelse i flere år. I årene 1821–29 og 1843–49 var han meddirektør for Det Kgl. Teater, og han var også en af drivkræfterne bag realiseringen af Thorvaldsens Museum og formand for museets bestyrelse fra 1845 til sin død.
Bestiksæt, 72 dele udført i rustfrit stål. Bemærk, model D leveres, se billede to. Ubrugt
Tanzanit- og diamantring af platin prydet med facetslebet tanzanit på ca. 6.59 ct., flankeret af to trapezslebne diamanter. Vægt ca. 7 g. B. 11 mm. Str. 54.
1847–1849. Udstillingsplanche med 2 smukke breve påtegnet “1/2 Porto” og “Couvert” [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Dansk rokoko kaffekande af sølv, oval skævknækket balusterform, hængslet låg med fliget nedre kant og knop i form af blomst, svungen hældetud punslet med bladornamentik, hævet på tre stiliserede dyreben, svungen hank af træ, bund punslet med vægtangivelse “64 1/4 L”. Mester Christian Hosøe, København 1777. Vægt (inkl. hank) 972 g. H. 29 cm. Proveniens: Fra samlingen efter højesteretssagfører Ole Gangsted-Rasmussen (1911–1998).
6 bts. Château Rieussec, Sauternes. 1. Cru Classé 2017 A (hf/in). Owc.