Lukker 10/12-2024 19:20:00
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980) “PK 61A”. Kvadratisk sofabord med stel af stål og top af klart glas. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 2018. H. 32. L./B. 120.
KRYDERISÆT med 16 kryderiglas og roterende stander. Ubrugt.
Tom Dewalt værktøjskasse + stor boltsaks + pælebor
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967) “PH Globe”. Pendel bestående af to glaskupler samt skærme af cellofan. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 40. Litteratur: “Tænd!”, afb. s. 247–250.
20 visninger
Rotor tilt Steelwrist X20. Volvo EW160E - 20 ton - Rotortilt !
BUDT 441000,- DKK
Romerske kejserdømme, Macrinus, 217–218, Tetradrachm, Carrhae, 14,13 g, cf. Prieur 833
24 visninger
Arnold Krog (f. Frederiksværk 1856, d. Tisvilde 1931) “Musselmalet Helblonde”. Vase af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. 1124. Royal Copenhagen, 1898–1923. H. 20 cm.
6 bts. Château Cheval Blanc, 1. Grand Cru Classé A 2018 A (hf/in). Owc.
BUDT 17500,- DKK
1 bt. Château Lafite Rothschild, Pauillac. 1. Cru Classé 2005 Owc.
Mogens Andersen (f. København 1916, d. sst. 2003) Uden titel. Sign. MA 87. Tusch og akvarel på papir. Bladstørrelse 48×36. Uindrammet. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
BUDT 1650,- DKK