Lisa Engqvist (f. Firenze 1914,

Lukker 10/12-2024 19:21:00

Lisa Engqvist (f. Firenze 1914, d. Gentofte 1989) Malene Müllertz (f. 1949) Lågkrukke af porcelæn modelleret i let konveks sekskantet form. Dekoreret med transparent glasur og gylden kantdekor og løvemotiv på indersiden af låget. Stemplet monogram. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl, 5813, 7011. H. 10,8. Diam. 11,7. Kantet lågæske af stentøj. Dekoreret med grå glasur med geometrisk stregdekor i lysegrå glasur. Indvendigt med transparent glasur. Sign. monogram, 83. Unik. H. maks. 8. B. 9,8. L. 13,5. (2) Proveniens: Tidligere statsminister Poul Schlüter. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.