Kai Nielsen (f. Svendborg 1882,

Lukker 10/12-2024 19:28:00

Kai Nielsen (f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924) “Vinhøsten”. Fem figurer af stentøj, dekoreret med brune, grå og blå glasurer. Sign. Kai Nielsen. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl, hhv. 51C, 20 H341 1919, 4024 12 og 26 H893 1919. H. 6,5–23,8. (5)