Lukker 10/12-2024 20:06:00
Dansk snedkermester Cirkulært sofabord af riopalisander med krydssprosse. Top beklædt med patineret naturkernelæder. Udført ca. 1940. H. 53. Diam. 88.
20 stk Led vokslys med timerfunktion højde 24,5 cm ø2 cm, ubrugte i kasse
RULLEBORD med elektrisk løftefunktion. Højde 1000 mm.
Samling glas bestående af tysk vinglas Hessisk type slebet på cuppa, to vinglas med mælkehvide spiraler i stilken samt tre engelske snapseglas. Tyskland, Holland/England. 18. årh. H. 12–16 cm. (6)
Romerske kejserdømme, Macrinus, 217–218, Tetradrachm, Carrhae, 14,13 g, cf. Prieur 833
Vinkel Gearmotor, 380v, 4,0 kw elmotor
Pronar PU 33 sneplov. Årgang 2006 Serie no. 208 Hydraulisk sving. 2 stempler. Lys defekt. Ploven er to-delt på midten.
Kæmpe knivsæt. 8 stk. knive udført i 67 lags Japansk Damaskus stål, dertil strygestål med diamantbelægning samt knivholder i akacietræ. Super skarpe og holdbare knive. Hårdhed 60-62 HRC. Skæfter i rosentræ. Ubrugte i gaveæske. Modelfoto.
BUDT 1800,- DKK
Breve. ca. 200 forsendelser med bl.a. en del stjerne stempler, helsager mv. [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973) Blad fra “Ars-mappen”, 1945. Sign. Asger Jorn 45. Litografi. Lysmål 35×47. Litteratur: Van de Loo, nr. 84. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Samling egeløvsglas, bestående af tre vinglas, fire snapseglas, Holmegaard, m.fl samt snapse og vinglas nr. 1 og 2, kat. 1853; seks snapseglas og fire vinglas. Holmegaard. H. 8–12 cm. (17)
96 stk Snapseglas 3 cl.