Johan Vilhelm Gertner (f. København 1818, d. sst. 1871) Portræt af Elna Stine Bentzon, f. Stensted, gift med Niels Ludvig Christian Bentzon, provst i Ringsted. Usigneret. Betegnet på bagsiden J. V. Gertner. Olie på lærred. 33×27,5. Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 2344, 2023 nr. 222.