Lukker 05/12-2024 17:00:00
Robin Hood ca 14 cm høj, ubrugt i kasse
Sveinn Thorarinsson (f. Kelduhverfi, Island 1899, d. 1977) Midsommer stemning, Island. Sign. S. Þ. 1942. Olie på lærred. 110×130. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998) “Spiral- Silver”. Loftlampe af forkromet metal, dekoreret med spiraler af plast. Model SPO1. Formgivet 1969. Udført hos Frandsen Lighting. H. 65. Diam. 45. Litteratur: Verner Panton, “The Collected Works”, Vitra Design Museum, 2000, s. 292. Dette emne handles i fuldmoms Fuldmoms På dette emne beregnes moms på 25% af både hammerslag og salær
Se flere billeder og informationer - samt andre auktioner hos www.fymasauctions.dk JCB 8085 ZTS - Minigravemaskine / mini excavator 8 ton - Vide JCB 8085 ZTS - Minigravemaskine / mini excavator 8 ton - Video !
BUDT 112000,- DKK
BUDT 370,- DKK
Tanzanit- og diamantvedhæng af 18 kt. hvidguld prydet med en oval facetslebet tanzanit på ca. 5,20 ct. flankeret af en old-cut diamant på ca. 0,50 ct. Vægt ca. 3 g. L. 2,1 cm.
Et par “Bajixiang” skåle af porcelæn, dekorerede i farver med de lykkevarslende buddhistiske motiver. Mærket Tongzhi 1861–1875 og fra perioden. H. 6,5 cm. Diam. ca. 10,5 cm. (2)
Antikkens Grækenland, Psidia, Selge, Obol, ca. 350–300 f.Kr., 0,83 g, BMC 8, SNG von Aulock 5278 Ex. Professor Niels Hannestad
Danmark. Parti LUXUS-stempler m.v. opsat i små indstiksbøger [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Div. kobber pres til GAS
Profil jerns valse Roundo R 3 14 C Maskinen starter og virker. Produceret i årgang 1991 Funktionsdygtig maskine ,ikke meget brugt, yderst velholdt, komplet.
1905. Chr. IX, 25 øre sepiabrun. Pos. 15 “Spyd i hovedet” og pos 54–55 parstykke med diverse små streger. [ 49 ] [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×