Lukker 14/01-2025 08:03:00
BUDT 5400,- DKK
Afhentes: Hovedgaden 25 DK-8961 Alliingeåbro (via Google Maps)
To kajakmodeller af skind, træ og ben, den ene på stand af træ, den anden med ophæng. Udført af Josva Simonsen (1901–1981), Frederiksdal/Narsarmijit, Kap Farvel-distriktet, Grønland. 1960'erne. L. 52 og 66. (2)
William Hansen (f. Sdr. Esterbølle, Fyn 1908, d. Strib 1991) Landskab. Sign. monogram 56. Olie på masonit. 92×112. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
14 stk Panorama sidestykker à 3 mtr. + 2 dør - sidestykker à 3 mtr. Passer til Partytelte
L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933) Udsigt fra Sankt Jørgensbjerg mod Roskilde Fjord. Sign. L. A. Ring 1917. Olie på lærred. 25×41.
Royal Swiss Køkkensæt, 20 dele. Bestående af 5 gryder i forskellige størrelser med låg, 1 pande med låg, si indsats, køkkenredskaber samt grydelapper. Virker også til induktion. Perfekt sæt til køkkenet. Ubrugt og i original emballage + MOMS
Jørgen Ditzel (f. Frederiksberg 1921, d. København 1961) Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005) Fritstående skrivebord af teak, sarg med tre integrerede skuffer. Model 93–3. Formgivet 1955. Udført hos Søren Willadsen, Vejen. 1950–1960'erne. H. 74. L. 145. B. 75. Litteratur: Bygge & Bo, juni 1956.
Våd/tør støvsuger, 1000 watt. Ubrugt
Kinesisk klapmuts skål af porcelæn dekoreret i blåt i stiliseret design, den svungne kant med masker. Wanli 1573–1620. Diam. 15 cm. Proveniens: Etiket fra Ole Haslunds Hus.
“Peters Jul” bestående af ni tallerkener og to fade samt julestel med fem tallerkener, fem stager og 10 krus. Dekoration af Johan og Pietro Krohn samt Henrik Wiberg. Royal Copenhagen. (31) .
124 stk. plast-kopper
1 bt. Mg. Corton Grand Cru, Bouchard Pere et Fils 2013 A (hf/in).