Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976) Krukke af chamottestentøj modelleret i oval form og med delvis indridset dekor. Dekoreret med brungrøn glasur. Sign. E.ST.N. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. maks. 18. B. 20,5. L. 22.