Wilhelm Bendz (f. Odense 1804,

Lukker 02/12-2024 14:55:00

Wilhelm Bendz (f. Odense 1804, d. Vicenza 1832) Portræt af maleren Niels Simonsen (1807–1885). 1829. Usigneret. Olie på lærred. 25×21. Proveniens: Generalkonsul Johan Hansens samling nr. 29 (1917), nr. 53 (1927), nr. 65 (1931), dennes auktioner, del I, Winkel & Magnussen 119, 1932 nr. 6.